Pojęcie leasingu zostało w Kodeksie Cywilnym zaliczone do umownych stosunków cywilnoprawnych. W umowie jedna ze stron udostępnia drugiej przedmiot leasingu na określony czas w zamian za tzw. raty leasingowe. Umowa powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności. Z uwagi na liczne zalety leasingu jest on bardzo popularny, także wśród osób fizycznych lub nowo powstałych firm. Przedmiotem leasingu mogą być samochody, maszyny oraz urządzenia.
Leasing maszyny dla osoby fizycznej – leasing konsumencki
Instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dlatego też oferują także tzw. leasing konsumencki. Skierowany jest dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej a zainteresowana jest zakupem maszyny.
Zalety leasingu konsumenckiego
Leasing jest zazwyczaj przyznawany na lepszych warunkach niż kredyt, co skutkuje niższą ratą miesięczną. Dodatkowo firmy leasingowe nie muszą oznaczać instytucji banku, dlatego też nie moją obowiązku badania zdolności kredytowej leasingobiorcy. Oceniają indywidualnie ryzyko podpisania umowy leasingu z klientem. Zazwyczaj wystarczą dwa dokumenty tożsamości, oświadczenie o dochodach oraz ewentualnie wpłata tzw. czynszu inicjalnego. Firmy leasingowe umożliwiają także sfinansowanie w pełnej wartości przedmiotu leasingu w wybranej walucie. Leasingodawca ma także możliwość wynegocjowania niższej ceny zakupu. Okres finansowania to z reguły 5-7 lat. Cały proces decyzji jest zazwyczaj krótszy od procedury przyznawania kredytu. Zatem leasing konsumencki nie wymaga wielu formalności i zabezpieczeń. Dzięki niemu wiele osób fizycznych jest wstanie zakupić upragnioną maszynę.
Leasing maszyny dla nowej firmy
Nowo powstała firma zazwyczaj wymaga na starcie wielu inwestycji. Przedsiębiorcy poszukują metod finansowania, zwłaszcza drogich maszyn. Rosnąca konkurencja rynkowa także wymaga ciągłego unowocześniania, a co za tym idzie zakupu coraz to nowszych maszyn. Firmy leasingowe ofertę kierują przedsiębiorcom niezależnie od branży, w której działają. Proponują one finansowanie prawie całej wartości maszyny, czasem nie ma konieczności angażowania własnych środków. Maszyna może być zakupiona nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Przedsiębiorca ma możliwość negocjacji warunków umowy, a także dostosowania płatności do swoich możliwości. Wysokość raty leasingowej uzależniona jest od okresu samego leasingu, z reguły wynosi on od 2 do 6 lat.
Zalety leasingu dla nowej firmy
Maszyny mogą być finansowane poprzez leasing operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny pozwala przedsiębiorcy skorzystać z korzyści podatkowych, dlatego też jest najczęściej wybierany. W koszty uzyskania przychodu może on wtedy zaliczyć opłatę wstępną oraz całą ratę leasingową. Pozwoli to na obniżenie podatku dochodowego. Firmy leasingowe proponują łagodniejsze wymogi dotyczące badania zdolności kredytowej leasingobiorcy. Może to być bardzo ważne w przypadku firmy, która dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności. Zazwyczaj nie generują ona zbyt wielu zysków w skutek ciągłego inwestowania.
Firmy specjalizujące się w wyborze metod finansowania - firma cls
Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy leasingowej z wybraną firmą warto poznać kilka dostępnych na rynku ofert. Pomoże to dokonać właściwego wyboru, zarówno osobie fizycznej jak i początkującemu przedsiębiorcy. Leasing może okazać się znacznie korzystniejszy od kredytu, jednak należy dokładnie porównać oferty i obliczyć ich całkowite koszty. Firma cls to firma doradcza specjalizująca się w pomocy w wyborze metody finansowania. Działa na rynku od wielu lat, dzięki temu jest wstanie skutecznie doradzić swoim klientom. Posiada doświadczenie w negocjowaniu z instytucjami finansowymi lepszych warunków. Przejmuje wszelkie formalności związane z procesem finansowania. Firma cls oferuje także własne produkty finansowe pod konkretne branże prowadzonej działalności. Proponuje rozwiązania w celu optymalizacji zakupu maszyny biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości swojego klienta.
Źródło: Magdalena Gałczyńska www.cls.pl
dodano: 19:36, 03.3.2016