W upalne lipcowe popołudnie stoisz w korku z otwartymi na oścież oknami swojego auta i wachlujesz się elementem deski rozdzielczej, który właśnie z sobie tylko znanych przyczyn odpadł od reszty. Z wysiłkiem łapiesz hausty gorącego powietrza i rozglądasz się za ratunkiem, gdy nagle obok Ciebie staje piękny, błyszczący, nowy samochód z przyciemnianymi szybami i kierowcą nieświadomie uśmiechającym się do otaczającego go luksusu. Znasz tę sytuację? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.
Znasz powiedzenie - pieniądze szczęścia nie dają? W rzeczywistości brzmi ono inaczej: Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w limuzynie z klimatyzacją, niż w mydelniczce z zeszłej epoki. W pięciu prostych krokach podpowiemy Ci, jak kupić samochód na kredyt, jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużą ilością gotówki.
Krok 1 - kupujesz dla siebie czy dla swojej firmy?
Nie ukrywamy, najlepiej byłoby kupić i spłacać samochód jako firma - wówczas możemy liczyć na nieraz bardzo atrakcyjne warunki kredytowe i leasingowe. Dodatkowo zakup auta możesz wrzucić w koszty firmy oraz dodatkowo opodatkować, dzięki czemu, jak dobrze pogłówkujesz, to możesz nawet zarobić na kupnie auta. Ale w kupieniu auta dla firmy jest mały haczyk - masz rozczarowująco mały wybór aut. Jeśli upatrzyłeś sobie jakieś konkretne cudeńko, to kredytowanie go na firmę zwyczajnie mija się z celem.
Krok 2 - wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj kredytowania
Jeśli decydujesz się na auto używane, możesz spróbować wziąć je na kredyt w komisie. Jednak nie ukrywajmy - ani ceny samochodów, ani koszty kredytu w komisie nie będą zadowalające. Możesz wziąć specjalnie dedykowany kredyt samochodowy w banku - są one rozkładane nawet na 10 lat oraz niektóre banki mogą zaoferować ciekawe warunki. Musisz stale trzymać rękę na pulsie - oferty banków zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ponadto nie daj się skusić prowizją 0% czy innymi ciekawymi propozycjami - zwykle takie oferty obfitują w ukryte koszty, których przeciętny Kowalski nie jest w stanie się dopatrzeć.
Krok 3 - sprawdź czy jesteś w stanie zebrać przed zakupem auta trochę gotówki
Jeśli decydujesz się na nowe auto, może zainteresować Cię oferta kredytu balonowego. Polega ona na tym, że płacisz kredyt od 75% kredytowanego kapitału, a na koniec kredytu spłacasz pozostałe 25% wartości auta z dniu zakupu. Czyli przykładowo - jeśli samochód w dniu zakupu kosztował 100 000 zł, a Ty zdecydujesz się na kredyt balonowy, to w ustalonym terminie, np 5 lat, spłacasz umówione 75 000 z odsetkami z tego kapitału, a następnie na zakończenie kredytu spłacasz w całości 25 000 zł. Musisz być czujny - niektóre banki zręcznie udają tę ofertę i konstruują ją tak, by zmieścić tam wiele kosztów ukrytych.
Krok 4 - wybierz bank, z którym zwiążesz się na najbliższe lata
Niektóre banki pozwalają na kredytowanie samochodu przez okres nawet 10 lat. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale za to raty są niższe. Najbezpieczniej jest pobrać i porównać wszystkie możliwe, dostępne na rynku oferty kredytu na samochód. Pamiętaj, że oferty często się zmieniają - porównanie wykonane miesiąc wcześniej dzisiaj może już być nieaktualne!
Krok 5 - zgromadź wszystkie niezbędne dokumenty
Każdy bank ma swoje własne wymagania. Oczywiście w niektórych ofertach powtarzać się będzie przykładowo wymóg dostarczenia ksero dowodu osobistego albo poświadczenia o zarobkach, ale prawda jest taka, że każdy bank ma swoje własne formularze i procedury. Pamiętaj, by poświęcić odpowiednio dużo czasu na rozgryzienie tego oraz dokładne sprawdzenie oferty pod kątem opłacalności i ewentualnych ukrytych kosztów.
Nie wiesz, czy dasz radę zająć się tym wszystkim osobiście? Pomyśl nad oddaniem sprawy w ręce profesjonalistów - firma CLS poprowadzi proces kupna samochodu na kredyt od początku do końca. Odwiedź stronę www.cls.pl i dowiedz się więcej.
Źródło: www.cls.pl
dodano: 22:35, 25.7.2016